Athletics in the 80’s – Part 3

athletics1987image

1987

Kilmore Free Press
Wednesday, 2 December 1987, page 23

More Records Tumble

Last Saturday was another record breaking one for youngsters who were competing in Hume Little Athletics Centre events.

No club records were broken, but 30 competitors bettered their previous personal best performances. Several bettered multiple records.

The outstanding performers were as follows:

Under 6: K. Howells in 100m, 70m;
S. Cameron, 70m and high jump;
K. Snelson, 70m and high jump.

Under 7:
S. Bernard 200m and long jump;

H.Martin, shot put and long jump.

U8:
M. Briant, 70m and long jump;
A. Hocking, 70m, 100m and high jump.

Under 9:
L. Anderson, 400m, 100m, shot put & long jump;
S. Cross, 100m and long jump;

I. Calleja, shot put and long jump.

U10:
N. Smythe, 200m, 100m and discus;
T. Cameron, high jump and discus;
J.Evers, high jump and discus.
U11:
D. Hardwick, lOOm, shot and long jump;

B. Martin, 100m, long jump and shot put.
U12:
D. Hocking, 200m, 100m and discus;
B. Wolfe, 200m and long jump;
J. Humm, 100m and discus.

Special congratulations to Lauren Anderson, who bettered all her times and distances in each event she tackled.

Additional children from Broadford, Wandong, Wallan, Pyalong, Kilmore, interested in participating in Little Athletics are urged to come to Assumption College, Kilmore, on Saturdays at 9 am and follow the signs to the competitors’ oval.

 

Athletics in the 80’s – Part 2

athletics1987image

1985

Kilmore Free Press
Wednesday, 18 December 1985, page 15.

The true spirit of competition!

The first Mini-Olympics held at Kilmore attracted 150 youthful competitors.

All competed in the full spirit of fun and fitness, the hallmarks of the Little Athletics movement.

The day at Assumption College were organised by Hume Little Athletics Centre in conjunction with Kilmore Lions Club, as an International Youth Year activity.

Federal Member for McEwen, Peter Cleeland, read a message from Prime Minister Bob Hawke to the young people of the Kilmore district.

Mr Cleeland, in company with Kilmore Shire President, Cr Robert Lowden, presented the various winners with their medals.

Centre officials also add their congratulations to all the competitors, irrespective of whether they won a medal or not; the overall participation ensured the day was extremely successful.

President of Little Aths Centre, Coral Jennion, presented special awards to two youngsters who showed true Ònever give up spiritÓ, namely Wayne Montgomery and Jessica Smith.

Special thanks was expressed to Assumption College on the manner in which the ground was prepared for events, and to Lions Club members who worked tirelessly all day.

President of the Lions, Bob Rowe, suggested all meet again next year to continue the spirit of community participation.

He acknowledged the efforts of all in working together for the happiness and better understanding that Youth Year conveys.

Results of the various events were as follows:

GIRLS

U5: long jump K Fowler 1, E Blandford 2, C Sanders 3; shot put – K Fowler 1, E. Blandford 2, C Sanders 3.

U6: 70 m – K. Jain 1, D Callaghan 2, M Zoch 3; long jump – D Callaghan 1, M Zoch 2, K Jain 3; shot put – D Callaghan 1, K. Jain 2, M Zoch 3.

U7: 70 m – M Barlett 1, K Jennion 2; long jump – M Barlett 1, K Jennion 2; shot put – M Bartlett 1, K Jennion 2, P Ireland 3.

U8: 60 m hurdles A Zoch 1, L Roewer 2, J Sporle 3; lOO m – J Sporle 1, A. Zoch 2, T Jain 3; long jump – A Zoch 1, I Roewer 2, J Smith 3; discus – J Smith 1, T Jain 2.

U9: 60 m hurdles A Williams 1, D Mulroney 2, K Nicholls 3; lOOm – A Williams 1, D Mulroney 2, K Zoch 3; long jump – A Williams 1; D Mulroney 2, K Nicholls 3; shot put – A Williams 1, K Nicholls 2.

U1O: 60 m hurdles – J Zoch 1, D Delaney 2; M Frampton 3; 1OOm J Zoch 1, D Delaney 2, M Frampton 3; long jump M Frampton 1, L Murphy 2, D Delaney 3; discus – D Delaney 1, M Frampton 2, T Bannerman 3.

U11: 90 m hurdles S Beel 1, J Zoch 2; 200 m – S Beel 1, J Zoch 2, L Murphy 3; long jump – J Zoch 1, S Beel 2; shot put – D Delaney 1, T Bannerman 2, S Beel 3; high jump – J Zoch 1, S Beel 2.

U12. 20O m – M Greer 1; high jump – M Greer 1.

Open age: 800 m – N McCarroll 1; discus – N McCarroll 1.
BOYS

U5: 70m D Sowden 1; long jump – D Sowden 1; shot put – D Sowden 1.

U6: 70 m – P Gibson 1, S. Mele 2, B Sowden 3; long jump – B Sowden 1, J Rowe 2, L Emonson 3; shot put – S. Mele 1, J Rowe 2, J Emonson 3.

U7: 70 m – D Knezevic 1, S. Primrose 2, J Calleja 3; long jump – D Knezevic 1, J Calleja 2, C Martin 3; shot put – D Knezevic 1, S OÕCallaghan 2, J Rowe 3.

U8: 60 m hurdles – M Vidal 1, M Gibson 2, A Blandford 3; 1OO m – M Vidal 1, M Gibson 2, A Blandford 3; long jump – M Vidal 1, S McNamara 2, M Gibson 3; discus – M Vidal 1, G Kuret 2, G OÕCallaghan 3.

U9: 60 m hurdles – L Kuret 1, D Mele 2, B Fraser 3; 100 m – D Mele 1, L Kuret 2, B Fraser 3; long jump – D Mele 1, S Walter 2, L Kuret 3; shot put – D Mele 1, L Kuret 2, S Walter 3;

UIO: 60m hurdles – C Holland 1, S Murray 2, R Rowe 3; 1OO m – C Holland 1, G Boyd 2, A Vidal 3; long jump C Holland 1, A Vidal 2, R Rowe 3; discus – R Rowe 1, A Vidal 2; C Holland 3.

U11: 90 m hurdles – S Kuret 1, T Goodman 2, D Frampton 3; 200 m – S Kuret 1, J Humm 2, T Goodman 3; high jump – S Kuret 1, C Holland 2, D Frampton 3; shot put – S Kuret 1, L Finn 2, D Frampton 3.

U12: 90 m hurdles – J Humm 1, D Lowell 2, C Jennion & M Van Zyl eq 3; 200 m – J Humm 1, C Jennion 2, A. Zoch 3; long jump – K Roewer 1, J Humm 2, L Zoch 3; discus – J Humm, 1, S Tanti 2, C Jennion 3.

Open age: 90 m hurdles – D McCarroll 1, T Frampton 2; 800 m – D McCarroll 1, C Jennion 2, G Boyd 3; high jump – D McCarroll 1, T Frampton 2; shot put – T. Frampton 1, D McCarroll 2; discus – T Frampton 1, D McCarroll 2.

Due to the very wet conditions of the oval last Saturday Little Aths was converted into a fun and fitness day.

This Saturday is the Christmas break-up day.

A fun run and treasure hunt will be held at Assumption at 10am, followed by a surprise visitor expected.

Parents are advised to have all registration monies paid up on this day, and are reminded children who are competing at Shepparton will have to pay $1.50 as soon as possible.

Little Aths will resume on January 4 at 9am sharp, and children in each area should determine who is coaching them for Shepparton and make an effort to be present.

Athletics in the 80’s – Part 1

 

athletics1987image

 

1983

Kilmore Free Press
Wednesday, 4 May 1983, page 8

Little Aths Told… Catch up with world thinking

An Australian gold medal winner has urged Little Athletics Centre members in the Kilmore district to “aim for the stars” in an attempt to raise the international standard at the sport.

Speaking at the highly successful annual presentation night of the Hume Little Athletics Centre, Garry Honey told the youngsters parents and friends of his rise through the Little Aths field to a place in the Australian team which completed at the Olympic Games in Moscow, and finally to winning a gold medal in the long jump at the Commonwealth Games in Brisbane last year.

He urge the children to remember Australia is one of the few countries to teach athletes to be good losers.

Endorsing a very positive outlook, he suggested Australia should catch up with world thinking, and children should be taught to be good winners, to reach for the stars, and bring athletics in Australia up to world standard.

Organisers were delighted that Garry Honey, former great Australian distance runner John Landy, and VFA umpires’ advisor Jim Chapman were able to be present to address the youngsters and to present trophies.

Mrs Fitzpatrick, the president of the Little Aths organisation, thanked the local committee for working hard to achieve a successful season.

She pointed out the youngsters had broken 55 records during the season.

Kilmore Shire President, Bob Macartney, declared the presentation time open after congratulating the children and organisers on their efforts.

He assured the gathering the J J Clancy Reserve at Kilmore would be available for Little Aths competition next season. This will give the organisers a “home” after being at Wandong and Assumption College grounds in the past two seasons.

Cr Macartney then presented several achievement awards to successful youngsters.

Compere Syd Bysouth introduced Jim Chapman, who presented the remaining achievement awards to children who competed during the season.

Special guest John Landy outlined the degree of dedication needed for an athlete to reach championship level.

He spoke of people who can inspire a young athlete, and of the need to train hard, and set high goals to be reached.

Mr Landy then presented special achievement awards to a boy and girl in each age group, and the two trophies to the most improved athletes overall – Sally Bradley and Tony Montgomery.

After Garry Honey emphasised the positive approach needed to raise the standard of athletics in Australia, he presented the first and runner-up trophies in each group.

 

Remembering Arthur Knights

Arthur Knights was born near Kilmore in 1896 to Henry James and Matilda Knights (nee Ward). Arthur attended Tantaraboo Public School. His name is recorded in his service documents and elsewhere as Knight.
When Arthur completed his AIF attestation form on August 9, 1915 in Melbourne he overstated his age as 21 years 7 months. He was allocated to the 13th Reinforcements, 5th Battalion and posted to camp at Williamstown as private 4228.
Arthur embarked on HMAT Demosthenes on December 29, 1915 bound for Egypt. On March 17 he was promoted to Lance Corporal. Two days later he was transferred to the newly formed 1st Pioneer Battalion.
Pioneer Battalions were formed to support the expansion of the AIF from the Middle East for service in the trenches along the Western Front. As well as being infantry, the men undertook small engineering tasks in the field such as digging trenches, tunneling, building bridges, and undertaking battlefield clearances.
In November 1916 Arthur was acting as Corporal and then promoted to Corporal in March 1917. During the Third Battle of Ypres Arthur was gassed on September 9, 1917. Then during the Battle of the Lys he received gunshot wounds to his left knee on April 24, 1918.
Transferred to England he was admitted to the Guildford War Hospital in Surrey in May then to the 3rd Auxiliary Hospital at Dartford, Kent in June. As part of his recovery Arthur undertook a Lewis Gun course at Tidworth, Wiltshire in August – qualified first class.
William rejoined his battalion in France in early November, where he remained carrying out the clearing of battle fields. Transferring to England Arthur embarked on HMAT Port Darwin on July 27, 1919 for Melbourne, where he was discharged on September 18, 1919.
Arthur was awarded the 1914-15 Star, the British War Medal and the Victory Medal, and his name is recorded on the Kilmore Shire Honour Roll, and the Tantaraboo State School Honour Roll. In January 1941 the Kilmore Free Press reported that Arthur had been elected as president of the Heathcote RSSILA (RSL). He died in 1963 at Northcote, Melbourne.